Toplam: 0,00 
Sepeti GörüntüleÖdeme

Dış Ticaret ve Lojistik

Arama Sonuçlarınız

DTL

Dış Ticaret ve Lojistik

Dış ticaret, ulusal sınırların ötesinde mal alışverişidir. Prof. JL Hanson’ın tanımına göre, “İlgili ülkeler arasında gerçekleştirilen çeşitli özel mal ve hizmetlerin değişimi

dış ticaret olarak bilinir.” Dış ticaret, prensip olarak, iç ticaretten farklı değildir, çünkü bir ticarete dahil olan tarafların motivasyonu ve davranışları, ticaretin sınır ötesi olup olmamasına bağlı olarak temelde değişmez. Temel fark, uluslararası ticaretin tipik olarak iç ticaretten daha maliyetli olmasıdır. Bunun nedeni, bir sınırın tipik olarak tarifeler, sınır gecikmelerinden kaynaklanan zaman maliyetleri ve dil, hukuk sistemi veya farklı bir kültür gibi ülke farklılıklarıyla ilişkili maliyetler gibi ek maliyetler getirmesidir.

Lojistik, bir ürünün ilk üreticiden son tüketiciye kadar olan nakliye, depolama, gümrükleme, ambalajlama, dağıtım gibi tüm süreçlerini ifade eder. Dünyanın en büyük lojistik organizasyonu olan Tedarik Zinciri Uzmanları Konseyi’nin (Council of Supply Chain Management Professionals, CSCMP) tanımıyla lojistik “Müşterinin ihtiyaçları doğrultusunda hizmetler de dahil olmak üzere tüm ürünlerin ve ilgili bilgilerin çıkış noktasından varış noktasına kadar etkili ve verimli bir biçimde taşınması ve depolanması için gerekli prosedürleri planlama, uygulama ve denetleme sürecidir.

Firmaları Karşılaştır

Hoş
Geldiniz

"Cepheyedair" gündemini
takip etmek için üye olunuz!

Üye Olunuz